WordPress — instalacja systemu

Instalacja WordPressa jest bardzo prosta. Jeśli jednak nie miałeś/aś żadnych doświadczeń z instalacją oprogramowania na serwerze internetowym, lepiej powierzyć tę czynność komuś z większym doświadczeniem.

Niektóre firmy, które udostępniają miejsce na serwerze (tzw. hosting) mają automatyczne instalatory WordPressa. Wówczas wystarczy jedno kliknięcie, by zainstalować ten system, bez doświadczenia informatycznego.

Gdyby jednak, ktoś chciał sobie poradzić samodzielnie z ręczną instalacją WordPressa — zamieszczamy poniżej prosty samouczek instalacji.

1. Wymagania WordPressa

Pierwszą rzeczą o którą powinieneś zadbać, aby móc zainstalować WordPressa jest serwer WWW, z obsługą PHP i MySQL. Najnowsza wersja WordPressa zawsze zawiera poprawki bezpieczeństwa, dlatego zdecydowanie zalecamy, aby korzystać z najnowszej wersji. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów.

Na początku upewnij się, że Twój serwer obsługuje:

 • PHP w wersji 5.2.4 lub nowszej
 • MySQL w wersji 5.0.15 lub nowszej

2. Przygotowanie do instalacji

WordPressa trzeba pobrać ze strony https://pl.wordpress.org/, gdzie znajduje się zawsze jego najnowsza wersja w języku polskim. Pobraną paczkę należy go rozpakować w dowolnym miejscu. Kiedy już to zrobimy możesz wysłać nasze rozpakowane pliki na serwer FTP. Aby to zrobić musimy upewnić się, że posiadamy:

 • adres serwera FTP
 • login
 • hasło

Posiadając te dane, możemy przenieść WordPressa na serwer za pomocą programu do FTP. Bardzo polecamy do tego celu program Filezilla1, który jest bardzo prosty w obsłudze, ale można oczywiście skorzystać z innego dowolnego klienta FTP. Po przesłaniu plików na serwer jesteś gotowy do instalacji.

3. Instalacja

Aby rozpocząć proces instalacji należy w adresie przeglądarki wpisać: http://www.nazwatwojejdomeny.pl/ — dokładny adres, pod którym znajdują się pliki i foldery WordPressa.

Jeżeli wszedłeś na odpowiedni adres, zobaczysz kreator instalacji. Jest on bardzo intuicyjny i będziesz potrzebował zaledwie kilku danych, aby poprawnie go skonfigurować. Instalator poprosi Cię o podanie:

 • Nazwy bazy danych, której ma używać WordPress
 • Nazwy użytkownika bazy danych MySQL
 • Hasła użytkownika bazy danych MySQL
 • Adresu serwera bazy danych MySQL
 • Prefiksu nazw tabeli (jeśli chcesz zainstalować więcej niż jedną kopię WordPressa w tej samej bazie danych).

Jeżeli wprowadziłeś poprawne dane, w kolejnym kroku przejdziesz już do uruchomienia instalacji. Zostaniesz poproszony o podanie tytułu witryny, nazwy użytkownika, hasła, a także adresu e-mail.

Następnie dostaniesz informację o poprawnym zainstalowaniu systemu wordpress.

Od tej chwili możesz z niego korzystać!

 1. Filezilla — darmowy, prosty w obsłudze i bezpieczny program do FTP. Pobierz najnowszą wersję programu FileZilla.